اخبار کنکورمقالات

جزئیات کامل کنکور عملی هنر + زمان انجام آن

هر سال تعداد زیادی از داوطلبان در زمان ثبت نام در کنکور سراسری رشته اصلی خود اقدام به شرکت در یکی از رشته های شناور زبان یا هنر می کنند. آزمون این رشته در روزهای جداگانه‌ای به صورت سراسری برگزار می شود؛ البته برای تحصیل در رشته هنر داوطلبان علاوه بر شرکت و قبولی در کنکور سراسری هنر باید در کنکور عملی هنر رشته مدنظر خود نیز شرکت کنند و نمره قبولی را دریافت نمایند تا بتوانند در دانشگاه های هنر ادامه تحصیل دهند. در این مطلب به جزئیات کامل تری از کنکور عملی هنر می پردازیم.

کنکور عملی هنر چیست؟

گروه آزمایشی هنر یکی از رشته های شناور در کنکور سراسری است که همه داوطلبان می توانند در آن شرکت کنند. طبق آیین نامه فعلی در گروه هنر 16 گرایش وجود دارد که داوطلبان برای تحصیل در آن‌ها باید هم در آزمون تئوری و هم عملی این رشته ها شرکت نمایند. دلیل برگزاری کنکور عملی هنر سنجش سطح استعداد داوطلبان و اطمینان از دارا بودن مهارت لازم آنان برای ثبت نام در رشته هنری مدنظر است.

لیست رشته های کنکور عملی هنر

تمام رشته های آزمون سراسری هنر دارای کنکور عملی نیستند و فقط 18 رشته آن وجود دارند که به صورت متمرکز و با شرایط خاص دانشجو می پذیرند و برای قبولی در این رشته ها باید در آزمون عملی شرکت کرد.

لیست رشته های کنکور عملی هنر

زمان برگزاری کنکور عملی هنر 1403

زمان برگزاری کنکور عملی هنر 1403 بر اساس رشته، حرف اول نام خانوادگی و جنسیت داوطلب متفاوت است و برای حضور در این آزمون باید کارت ورود به جلسه دریافت کرد. داوطلبانی می توانند در کنکور عملی رشته های هنر شرکت کنند که در کنکور سراسری هنر ثبت نام کرده و امتحان داده باشند. هر ساله سایت سنجش طی اطلاعیه ای جدول زمان بندی کنکور عملی هنر را منتشر می کند که شامل تاریخ دقیق برگزاری آزمون عملی است و داوطلبان باید در زمان و محل مشخص برای امتحان عملی هنر حاضر شوند.

شرایط ثبت نام در کنکور عملی هنر

مرحله اول- خرید کارت اعتباری ثبت نام کنکور هنر از سایت سنجش تا کارت ورود به جلسه برای داوطلب صادر شود.

مرحله دوم- آغاز ثبت نام علاقه مندان در کنکور عملی هنر یک هفته قبل از برگزاری کنکور سراسری؛ در این مرحله نیز هزینه‌ای برای خرید کارت اعتباری آزمون عملی هنر باید پرداخت شود.

نکات مهم

  • هر داوطلب می تواند دو آزمون عملی شرکت کند و ثبت نام در کنکور عملی تمام گرایش های هنر امکان پذیر نیست.
  • زمان برگزاری کنکور عملی هنر بعد از کنکور سراسری است.
  • به ازای انتخاب هر علاقه‌مندی باید هزینه جداگانه‌ای پرداخت شود.
  • ثبت نام در هر یک از آزمون های عملی نوعی انتخاب رشته محسوب می شود.

آیا شرکت در آزمون های عملی رشته های هنر اجباری است؟

شرکت در کنکور عملی هنر برای لیست رشته هایی که در جدول بالا ذکر شده است اجباری می باشد. به عبارتی اگر داوطلبی انتخاب رشته کرده باشد و در آزمون عملی شرکت نکند به طور کلی انتخاب رشته او لغو می شود و شانسی برای ادامه تحصیل در رشته هنر مورد علاقه خود را ندارد؛ بنابراین باید هنگام دریافت کارت ورود به جلسه به طور دقیق از نحوه و زمان و مکان برگزاری کنکور عملی هنر مطلع شوید تا بتوانید به موقع در آزمون شرکت کنید.

کنکور عملی هنر بخشی از فرآیند پذیرش داوطلب کنکور هنر محسوب می شود و به معنی تایید نهایی برای قبولی نیست. برای مثال ممکن است داوطلبی در آزمون تئوری رتبه خوبی کسب کند ولی در کنکور عملی نمره کمی بگیرد و پذیرش نشود و یا داوطلبی رتبه خوبی در کنکور تئوری به دست نیاورد؛ ولی نمره قابل قبولی در آزمون عملی کسب کند و پذیرش شود.

نکته: رشته های هنر در دانشگاه های بدون کنکور نیز تدریس می شوند و علاقه مندان می توانند برای رشته مورد نظر خود در این دانشگاه ها مثل دانشگاه آزاد ثبت نام کنند.

 

کلاس تخصصی کنکور

جمع بندی

جزئیات کامل کنکور عملی هنر از طریق سایت سازمان سنجش به اطلاع افراد می رسد؛ بنابراین داوطلبان باید در زمان ثبت نام آزمون عملی هنر علاقه‌مندی خود را برای شرکت در آن‌ها اعلام کنند. کنکور عملی هنر به منظور سنجش استعداد و توانایی داوطلب در بعضی از رشته های هنری خاص برگزار می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا