مشاوره کنکورمقالات

کارنامه سبز

موقعیت استفاده از کارنامه سبز کنکور و مزایای این استفاده

کارنامه سبز که با نام کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه کنکور نیز شناخته‌ میشود، راهی برای تغییر رشته و دانشگاه در همان بدو شروع سال تحصیلی است. با اینکه در زمان انتخاب رشته تحصیلی و وارد‌کردن کد رشته‌های کنکور، بر روی دقت انتخاب کد رشته‌ها تاکید بسیاری می‌شود اما باز افرادی هستند که در این زمینه اشتباه کنند. اشتباه در زمان انتخاب رشته و کنکور می‌تواند منجر به تغییر نتیجه نهایی آن شود. از همین رو، با استفاده از کارنامه سبز می‌توان تا حدودی این اشتباه را جبران کرد.
در ادامه غرب آنلاین تمام اطلاعات مورد نیاز برای کارنامه سبز را برای شما بازگو میکند.

چگونگی استفاده از کارنامه سبز یا همان کارنامه محرمانه

کارنامه سبز یا همان کارنامه محرمانه، پس از اعلام نتایج و شروع سال تحصیلی ارائه می‌شود. در این کارنامه که انتخاب رشته‌های تحصیلی و کد محل‌های انتخاب شده مورد بررسی قرار می‌گیرند، می‌توانید قبولی یا رد شدن خود را در دیگر رشته‌های تحصیلی مشاهده کنید. با استفاده از این کارنامه می‌توانید به سراغ رشته کد محل‌های انتخاب شده بروید. در جلوی این کارنامه با وجود دو کادر، رتبه افراد قبول شده در انتخاب‌های شما و رتبه شما در بین این افراد نمایش داده‌می‌شود. به این ترتیب با بررسی اعداد و توجه به علامت قبولی یا مردودی، متوجه قبولی خود در رشته‌های دیگر انتخابی خود می‌شوید.

به این وسیله و با استفاده از کارنامه‌سبز در صورت مشاهده رشته بهتری در قبولی‌های خود، می‌توانید به سراغ تغییر رشته تحصیلی بروید. در واقع اگر رشته‌ای را پایین‌تر از کد رشته تحصیلی کنونی خود وارد کردید و اکنون با مشاهده قبولی در آن رشته به دنبال تحصیل در آن هستید، می‌توانید از آن استفاده نمایید.

مخاطبین استفاده از کارنامه سبز کنکور

به صورت کلی در زمان استفاده از کارنامه‌سبز، افراد به دو دسته تقسیم می‌شوند. با اینکه هر دو دسته برای استفاده از کارنامه‌سبز به دنبال تغییر رشته و دانشگاه قبولی خود هستند اما هدف نهایی این دو دسته افراد با یکدیگر متفاوت‌است. در ادامه درباره این افراد و اهداف استفاده از کارنامه‌سبز نکات بیشتری را بیان می‌کنیم.

تغییر انتخاب رشته قبولی برای تحصیل

بسیاری از داوطلبانی که به دنبال استفاده از کارنامه محرمانه خود هستند، می‌خواهند تا با این کارنامه‌رشته تحصیلی خود را تغییر دهند. این داوطلبان معمولا با اشتباه و وارد کردن یک کد رشته اشتباه، در انتخاب اشتباهی پذیرفته شده‌اند. از همین رو علاقه‌ای به تحصیل در این رشته نداشته و به دنبال تغییر این رشته تحصیلی هستند. این داوطلبان معمولا در روزهای ابتدایی ترم اول تحصیلی خود، لازم است تا با مراجعه به سایت سازمان سنجش و دریافت کارنامه‌سبز خود، رشته مورد نظر و کد رشته تحصیلی بعدی انتخاب شده در کارنامه سبز خود را پیدا کرده و به سراغ کارهای پذیرش در این رشته تحصیلی بروند.

تغییر انتخاب رشته از روزانه به شبانه

برخی از دانشجویان، پس از پذیرش در دانشگاه به فکر کنکور مجدد هستند. این دانشجویان در رشته‌های روزانه پذیرفته شده‌باشند که در این صورت یکسال تحصیلی از امکان شرکت در کنکور، منع هستند. از همین رو با استفاده از کارنامه سبز و تبدیل انتخاب رشته خود از روزانه به شبانه، به سراغ انصراف تحصیلی یا استفاده از مرخصی تحصیلی برای شرکت در کنکور سال بعد هستند.

مشاوره کنکور، برای استفاده از کارنامه سبز

یکی از راهکارهایی که می‌تواند به شما در داشتن انتخابی بهتر برای کنکور کمک کند، مشاوره آنلاین کنکور است. شما با استفاده از مشاوره آنلاین کنکور، بهترین انتخاب رشته ممکن را برای خود رقم می‌زنید.
با این حال، بسیاری از افراد بدون استفاده از مشاوره کنکور مناسب اقدام به انتخاب رشته می‌کنند و نتیجه مناسبی را دریافت نمی کنند. از همین رو در صورتی که افراد به دنبال تغییر رشته و استفاده از کارنامه‌سبز باشند، با مشاوره کنکور می‌توانند اشتباه پیشین خود را جبران کنند. به این ترتیب با اطمینان کامل به سراغ رشته مورد نظر خود برای ادامه تحصیل خواهند رفت.!

5/5 - (1 امتیاز)

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا