آموزشیمقالات

ترفندهای استراحت کنکوری | هر آنچه باید بدانید !

استراحت کنکوری

در این مطلب قصد داریم به استراحت کنکوری و ترفندهای مربوط به آن بپردازیم. بسیاری از داوطلبین کنکور روش های اشتباهی را برای استراحت در پیش می گیرند که اغلب این روش ها می تواند خستگی آن ها را دو چندان کند. در ادامه به نکاتی اشاره می کنیم که می تواند بهترین کیفیت را برای استراحت کنکوری برای شما به همراه داشته باشد.

بزرگ ترین اشتباهات در استراحت کنکوری

استراحت کنکوری باید چگونه باشد ؟ دانش آموزان و داوطلبانی که برای کنکور آماده می شوند اغلب ساعات زیادی را در طول شبانه روز به مطالعه اختصاص می دهند. مطالعه زیاد می تواند ذهن افراد را خسته کند و همین خستگی بر جسم آن ها نیز تاثیرگذار است. در کلاس آنلاین کنکور به دانش آموزان گفته شده است که استراحت کنکوری باید دارای قواعدی باشد که بتواند ذهن آن ها را خالی از استرس و نگرانی های مربوط به درس خواندن کند و اشتباه نباشد. زیرا استراحت های اشتباه نه تنها خستگی را در نمی کند بلکه آن را دو چندان می کند.

استفاده از تلفن همراه

بسیاری از دانش آموزان و داوطلبین کنکور تصور می کنند که بهترین زمان برای سرکشی به تلفن همراه و شبکه های اجتماعی در هنگام استراحت است. در صورتی که اگر شما بخواهید در بین مطالعه ، تایم کوتاهی را استراحت کنید به هیچ عنوان نباید به سراغ تلفن همراه ، اینترنت و شبکه های اجتماعی بروید. زیرا قطعا تصاویر و فیلم هایی را مشاهده خواهید کرد که ذهن شما را به خود مشغول می کند. با این کار علاوه بر اینکه خستگی ذهنی شما برطرف نشده بلکه آن را خسته تر نیز کرده اید.

استفاده از تلفن همراه

 

فیلم دیدن

یکی دیگر از ترفندهای استراحت کنکوری که در کلاس کنکور آنلاین نیز به آن اشاره شده است این است که در تایم استراحت به سراغ فیلم دیدن نروید. این کار همان بلایی را بر سر شما خواهد آورد که اینترنت و تلفن همراه می آورد. زیرا بعد از اتمام فیلم شخصیت ها و داستان آن ذهن شما را به خود درگیر خواهد کرد.

ایجاد بحث های جدید

قطعا در تمام خانواده ها بحث ها و مسائلی وجود دارد که مطرح کردن آن ها می تواند ذهن تمام اعضای خانواده را به خود درگیر کند. اگر می خواهید در بین مطالعه به مدت 15 دقیقه استراحت کنید توصیه می کنیم این زمان را صرف بحث های چالش انگیز با خانواده نکنید. زیرا خستگی ذهنی شما را تشدید می کند و بعد از اینکه به سراغ مطالعه مجدد دروس رفتید نمی توانید به خوبی بر روی محتوای آن تمرکز کنید.

بهترین کارها برای استراحت

یکی از توصیه های مهم کارشناسان کنکور این است که هر 90 دقیقه به مدت 15 دقیقه استراحت کنید. زیرا در طول 90 دقیقه ذهن تمام نیروی خود را صرف یادگیری شما می کند و باید فرصتی هر چند کوتاه برای تجدید انرژی به او بدهید. راهکارهایی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم به عنوان بهترین روش ها و ترفندها برای استراحت کنکوری محسوب می شود.

خواب کافی

خواب کافی برای افزایش راندمان و بهبود یادگیری امری مهم است. حتما تا به حال افرادی را دیده اید که بر اثر کم خوابی نه تنها دچار مشکلاتی جسمانی شده اند بلکه حافظه آن ها نیز تحت تاثیر قرار گرفته است. هنگامی که شما در زمان استراحت به خوابیدن می پردازید تمام مواردی را که مطالعه کرده اید در ذهن شما دسته بندی می شود. شما ظاهرا خواب هستید اما تمام اطلاعات در حال پردازش و مرتب شدن هستند. توصیه می کنیم خواب را جدی بگیرید. این مساله نه تنها در زمان های استراحت بلکه در روزهای قبل از کنکور نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین دلیل است که اکیدا توصیه می شو د شب قبل از کنکور به خوبی بخوابید و تا صبح بیدار نمانید. زیرا بیدار ماندن و مطالعه و مرور دروس هیچ کمکی به شما نخواهد کرد.

تغذیه مناسب

در مطالب گذشته و همچنین در کلاس کنکور مجازی به اصول مهم در خصوص تغذیه کنکوری ها اشاره کردیم. شما می توانید بعد از هر 90 دقیقه که به مطالعه دروس پرداختید اقدام به خوردن خوراکی های مفید و البته سبک کنید . زیرا خوردن خوراکی های سنگین و چرب مانند فست فودها نه تنها هیچ انرژی به شما نمی دهد بلکه باعث سنگین شدن و خواب آلودگی شما خواهد شد. به همین دلیل است که بعد از خوردن آن ها دچار احساساتی مانند کسالت می شوید. بهترین خوراکی ها برای زمان استراحت کنکوری ها میوه ، مغزهای مقوی ، شیر و … می باشد. مصرف مایعات تاثیر زیادی بر بهبود راندمان شما و مغزتان خواهد گذاشت.

گوش سپردن به یک موسیقی آرام بخش

گوش سپردن به یک موسیقی آرام باید در زمان استراحت شما باشد. به هیچ وجه در هنگام مطالعه دروس عمومی و تخصصی ، تست زنی و … از موسیقی استفاده نکنید. زیرا به شدت تمرکز شما را بهم می ریزد. بعد از 90 دقیقه درس خواندن که می خواهید به سراغ استراحت بروید یک موسیقی آرام و لذت بخش را گوش دهید. یکی از نکاتی که بهتر است به آن توجه داشته باشید این است که ترجیحا از موسیقی های بی کلام استفاده کنید. زیرا گوش دادن به موسیقی های با کلام باعث می شود که در هنگام درس خواندن تمام متن موسیقی در ذهن شما تداعی شود و تمرکز شما را بر هم بریزد.

گوش سپردن به یک موسیقی آرام بخش

 

تنفس هوای تازه

تنفس هوای تازه تاثیر زیادی در از بین بردن خستگی و استرس امتحان شما دارد. می توانید در 15 دقیقه وقت استراحت کنکوری به بیرون از خانه بروید. اما اگر این زمان به نظر شما کم می آید می توانید به مکان هایی مانند تراس و بالکن بروید و چند دقیقه ای از هوای پاک برخوردار شوید. فصل هایی مانند زمستان و بهار به عنوان بهترین فصل ها برای تنفس هوای تازه است. ریه خود را از هوا پر کنید و برای چند دقیقه به هیچ چیز فکر نکنید. اغلب دانش آموزان با طولانی شدن زمان مطالعه و درس خواندن برای کنکور دچار مشکلاتی از جمله دلسردی و دلزدگی می شوند .خصوصا اگر زمان مطالعه آن ها بیش از 1 یا 2 سال شود. برخی از داوطلبین به مدت چند سال پشت کنکور می مانند. این افراد باید از ترفندهای عالی برای رفع خستگی و تجدید انرژی بهره مند شوند.

5/5 - (2 امتیاز)

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا