آموزشیمقالات

بورسیه تحصیلی چیست؟ + شرایط بورسیه

اخذ بورسیه تحصیلی یکی از روش های مناسب برای ادامه تحصیل در موسسات آموزشی کنکور، مدارس نمونه کشور و دانشگاه های کشورهای خارجی است؛ با وجود کلاس آنلاین کنکور دانش آموزان و دانشجو نیازی به داشتن هزینه بالا برای تحصیل و زندگی  ندارند. مطالعه این مقاله می تواند اطلاعات زیادی در مورد انواع بورسیه تحصیلی و شرایط دریافت آن به شما ارائه دهد.

بورسیه تحصیلی چیست؟

بورسیه (scholarship) کمک هزینه تحصیلی است که از سوی موسسات کنکوری و دانشگاه های خاصی به دانشجویان پرداخت می شود و نیازی به بازپرداخت آن نیست. در واقع تحصیل دانش آموز و دانشجویان در موسسه و دانشگاه رایگان بوده و بسته به مقدار بورسیه دانشگاه محل تحصیل هزینه های دانشجو را پرداخت می کند. معمولا بورسیه‌تحصیلی توسط دانشگاه ها، دولت ها، موسسات علمی، افراد خیر و موسسه های نیکوکاری ارائه می شود. این کار با هدف فراهم آوردن فرصت تحصیل برای قشرهای گوناگون دانشجویان از کشورهای مختلف انجام می گیرد و با شعار برابری آموزش تلقی می شود.

آشنایی با انواع بورسیه تحصیلی

به طور کلی بورسیه تحصیلی که در کنار تحصیل بر اساس فعالیت‌هایی بر عهده دانشجویان گذاشته می شود شامل بورسیه های بدون انجام فعالیت جانبی و بورسیه های به همراه فعالیت جانبی هستند. در ادامه با انواع بورسیه تحصیلی آشنا می شویم.

 1) بورسیه تحصیلی عادی

بورسیه عادی (Scholarship) جهت تشویق افراد برای تحصیل به آن‌ها داده می شود؛ برای دریافت این بورسیه تحصیلی باید دانش آموز شرایط تحصیلی قابل قبولی را داشته باشد. همچنین برای تمدید این نوع بورسیه شرایط خاصی مدنظر موسسات آموزشی و دانشگاه ها می باشد؛ مثلا بالا بودن تراز های آزمون های آزمایشی، دانش آموز ممتاز در مدرسه و یا معدل هر ترم دانشجو یک نمره معینی باشد از شروط دریافت کمک هزینه تحصیلی است. کمک مالی با عنوان بورسیه تحصیلی به تمام مقاطع دبیرستان، دانشگاهی  و همه رشته های درسی اختصاصی داده می شود.

2) بورسیه تحصیلی به عنوان جایزه

همانطور که در کلاس آنلاین کنکور مطرح کرده‌ایم بورسیه تحصیلی جایزه یا پاداش (Awards) شامل همه نوع جایزه بدون محدودیت است که مبلغ زیادی نیست و دانش آموز نمی تواند تمام هزینه های تحصیل را تامین کند. این نوع بورسیه بر خلاف بورسیه تحصیلی عادی و وام تحصیلی، به صورت نقدی به حساب دانش آموز واریز می گردد. (همانند اعطای جوایز نقدی موسسه کنکوری غرب آنلاین برای دانش آموزان برتر آزمون های اختصاصی خود) همچنین در برخی مواقع رتبه های برتر آزمون ها نیز این جوایز را به صورت غیر نقدی و به شکل بن خرید کتاب، هزینه شرکت در همایش های جمع بندی کنکور به دانش آموزان داده می شود.

3) بورسیه تحصیلی به عنوان وام تحصیلی

وام تحصیلی که به عنوان بورسیه تحصیلی به دانشجو تعلق می گیرد؛ به این صورت است که از سوی بانک یا مرکز خصوصی که مسئول تامین هزینه تحصیل دانشجو می باشد وام مستقیمی به حساب دانشگاه واریز می شود که می تواند هزینه تحصیل دانشگاه و شهریه را پوشش دهد. برای دریافت این وام معرفی یک ضامن نیاز است؛ این نوع کمک مالی مختص دانشجویان کشور دهنده وام است و به دانشجویان خارجی تعلق نمی گیرد.

4) حذف شهریه و تحصیل رایگان

بورسیه تحصیلی با عنوان حذف شهریه (Tuition Waiver) فقط شهریه دانشگاه را تامین می کند و معمولا دانشجو به صورت نسبی یا کامل شهریه پرداخت نکند. میزان دقیق این معافیت از سوی دانشگاه ارائه دهنده این امتیاز تعیین می شود. حذف شهریه و تحصیل رایگان بیشتر به عنوان یک سیستم تشویقی مخصوص دوره‌های کارشناسی و فوق لیسانس است و کمتر به مقطع دکترا اختصاص می یابد.

انواع بورسیه تحصیلی
انواع بورسیه تحصیلی

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی چیست؟

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی با توجه به فاکتورهای مختلفی نظیر نوع بورسیه، دانشگاه یا موسسه آموزشی، کشور مقصد و مقطع تحصیلی تفاوت دارد. برای مثال برای اعطای بورسیه بعضی از کشور ها شرایط مالی دانشجو و خانواده او مهم‌تر از مدرک تحصیلی و قبولی کنکور1403 است؛ از سوی دیگر داشتن سابقه پژوهشی برای دریافت بورس‌ های تحصیلی در پروژه‌ های تحقیقاتی بسیار اهمیت دارد. به طور کلی برای اخذ بورسیه تحصیلی باید مواردی شامل مدارک تحصیلی، سن دانشجو، سابقه پژوهشی، وضعیت مالی، مدرک زبان، معدل درسی و مدارک GRE و GMAT برای بعضی دانشگاه ‌ها بررسی شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط دریافت بورسیه باید به سایت دانشگاه یا سازمان بورسیه مدنظر خود مراجعه نمایید.

سایت های معتبر دریافت بورسیه تحصیلی

در بعضی از سایت های معتبر شرایط بورسیه و تحصیل در دانشگاه مورد نظر مطرح شده است؛ البته بهترین روش برای پیدا کردن بورس های تحصیلی به صورت راحت‌تر، جستجو در کشور مقصد و دانشگاه محل تحصیل است.

زمان مناسب برای گرفتن بورسیه تحصیلی

برای دریافت برخی از بورسیه های تحصیلی باید قبل از مهاجرت به کشور مقصد اقدامات لازم را انجام داد و در بعضی موارد دیگر می توان بعد مهاجرت نیز برای اخذ بورسیه‌تحصیلی اقدام کرد. با توجه به اینکه تاریخ برای موضوع بورسیه مهم هستند بهتر است حتما سایت دانشگاه یا سازمان بورسیه مدنظر خود را بررسی نموده و از تاریخ دقیق شروع ثبت نام و تحویل مدارک اطمینان حاصل نمایید.

جمع بندی

با گسترش کلاس مجازی کنکور و برابری در کسب علم و دانش دانش آموزان در سراسر کشور میتوانند با هزینه ی مقرون به صرفه ای در بهترین کلاس های کنکور و تحصیلی شکت نماییند. بورسیه تحصیلی از روش های محبوب برای دانش آموزان و دانشجویان است. بورس‌های تحصیلی در انواع مختلف از سوی دانشگاه ها و مراکز آموزشی ارائه می شود و افراد برای اخذ این بورسیه باید دارای شرایط خاصی باشند.

5/5 - (5 امتیاز)

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا